LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2007 m. 13 tomas, Nr. 2


Atsisiųsti PDF formatu

NUTUKIMO GYDYMAS

G. BRIMAS1, E. GAVELIENĖ2, V. LIPNICKAS1, V. VALIUKĖNAS1, V. BRIMIENĖ1, K. STRUPAS1

1Vilniaus universiteto Pilvo chirurgijos centras

2Vilniaus universiteto Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centras


Elektroninis paštas susirašinėjimui: gintautas.brimas@santa.lt

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: nutukimas, morbidinis nutukimas, konservatyvusis nutukimo gydymas, chirurginis nutukimo gydymas, bariatrinė chirurgija.

DARBO TIKSLAS. Plintantis nutukimas apibūdinamas kaip pasaulinio masto epidemija. Klinikinėje praktikoje dažnai susiduriama su sudėtinga šios ligos gydymo problema. Darbo tikslas – pateikti medicinos literatūros duomenis apie nutukimo gydymo būdus, jų efektyvumą ir gydymo algoritmą.

REZULTATAI. Nutukimo gydymas įvairus – nuo dietos, fizinių pratimų, elgsenos modifikacijos iki medikamentinio ir net operacinio. Nutukimo gydymo būdų pasirinkimą dažniausiai lemia susirgimo laipsnis, nustatomas pagal kūno masės indeksą (KMI). Konservatyvusis gydymas yra pirmiausiai pasirenkama terapija, rekomenduojama esant nutukimui (KMI > 30 kg/m2). Chirurginis nutukimo gydymas indikuojamas, kai sergama morbidiniu nutukimu (KMI > 40 kg/m2 arba KMI > 35 kg/m2 ir sergama gretutinėmis, su nutukimu susijusiomis ligomis – II tipo cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, širdies kraujagyslių liga, dislipidemija, miego apnėja, osteoartritu ir kt.). Keli atsitiktinių imčių tyrimai įrodė operacinio metodo pranašumą šių grupių pacientams. Dažniausiai naudojami chirurginiam nutukimui gydyti būdai yra laparoskopinės skrandžio ir plonosios žarnos apylankos (LRGB) ir skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta (LAGB) operacijos, pasižyminčios mažu pooperacinių komplikacijų ir mirštamumo dažniu. Literatūros metaanalizių duomenimis, po LAGB ir LRGB ilgalaikis kūno masės sumažėjimo efektas nesiskiria, tačiau pažymima, kad duomenų lygis yra tik vidutinis ir reikia papildomų atsitiktinių imčių tyrimų, kad būtų galima palyginti chirurginio gydymo metodus.

IŠVADA. Remiantis atlikta literatūros šaltinių analize, galima teigti, kad nutukimo gydymo rezultatas priklauso nuo tinkamai pasirinkto gydymo būdo. Daugumai pacientų konservatyvusis gydymas dažniausiai tik laikinai sumažina svorį, kuris atauga. Morbidiniu nutukimu sergantiems pacientams gali pagelbėti vienintelė priemonė – chirurginis gydymas, kuris ilgam ir labai sumažina kūno masę bei gydo su nutukimu susijusias ligas. Tai lėmė spartų jo vystymąsi ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Chirurginių ir konservatyviųjų gydymo būdų derinimas gali dar labiau pagerinti nutukimo gydymo rezultatus.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas