LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2007 m. 13 tomas, Nr. 2


Atsisiųsti PDF formatu

MATRIKSO METALO PROTEINAZĖS: PIKTYBINIŲ NAVIKŲ AUGIMO IR PLITIMO MECHANIZMAI

S. ŠVAGŽDYS, V. LESAUSKAITĖ


Elektroninis paštas susirašinėjimui: svagzdyspop3@takas.lt

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: matrikso metalo proteinazės, piktybiniai navikai, angiogenezė, metastazavimas, prognozavimas.

Piktybinių navikų augimo ir plitimo molekulinių mechanizmų tyrimas sudaro pagrindą naujų gydymo metodų paieškai. Vienas iš tokių kelių – matrikso metalo proteinazių, proteazių, dalyvaujančių fiziologinės ir patologinės audinių remodeliacijos metu, tyrimai. Jų poveikis daugialypis: dalyvauja formuojantis naviko kraujagyslėms, skverbiantis piktybiniam navikui į aplinkinius ar metastazuojant į tolimesnius audinius. Veikimo mechanizmai įvairiapusiai: ardo tarpląstelinį jungiamąjį audinį ir bazines membranas bei su ląstelių membranomis susijungusius baltymus. Taip atpalaiduojamos augimą stimuliuojančios medžiagos. Be to, matrikso metalo proteinazė slopina ląstelinį imuninį atsaką. Matrikso metalo proteinazių veikimo mechanizmų įvairovė organizme, matyt, ir lemia, kad klinikiniai sintetinių matrikso metalo proteinazių inhibitorių tyrimai nedavė laukiamo efekto. Tikėtina, kad norint gauti akivaizdų efektą, reikalingos cheminės struktūros, veikiančios selektyviau arba pačias matrikso metalo proteinazių molekules, arba slopinančios matrikso metalo proteinazių poveikį būtent navikiniame audinyje.

Pastebėtas ryšys tarp piktybinio naviko diferenciacijos laipsnio bei metastazavimo galimybės ir proteolizinių fermentų ekspresijos. Remiantis šiais faktais, atliekami tyrimai prognozinei matrikso metalo proteinazių ekspresijos reikšmei nustatyti. Ji kol kas nėra statistiškai reikšmingai įrodyta, tačiau tendencijos aiškios – didesnė matrikso metalo proteinazių ir mažesnė jų audinių inhibitorių ekspresija siejama su blogesne piktybinio naviko klinikine prognoze.

Sukaupus pakankamai duomenų, galima būtų nustatyti tam tikros matrikso metalo proteinazės ekspresijos prognozinę reikšmę bendram išgyvenamumui ir nerecidyviniam naviko laikotarpiui. Taip būtų galima individualizuoti jau taikomas chemoterapijos schemas, remiantis molekuliniais prognoziniais žymenimis.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas