LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2008 m. 14 tomas Nr. 4


Atsisiųsti PDF formatu

VILNIAUS MIESTO MOTERŲ ŽINIOS APIE GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO RIZIKOS VEIKSNIUS IR PATIKROS PROGRAMĄ

Rūta Kurtinaitienė, Gražina Drąsutienė, Ingrida Labanauskaitė, Aistė Akelytė, Lina Drąsutytė


Elektroninis paštas susirašinėjimui: ruta.kurtinaitiene@takas.lt

Reikšminiai žodžiai: gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai, žmogaus papilomos virusas, gimdos kaklelio patikra.
Darbo tikslas. Išsiaiškinti, ar Vilniaus miesto moterys žino apie gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnius, ar žinios apie pagrindinį gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnį – žmogaus papilomos virusą –  skatina moteris dažniau  lankytis pas ginekologą, dalyvauti organizuotoje patikros programoje, domėtis vakcinacija.
Medžiaga ir metodai. Apklausoje dalyvavo 1825 Vilniaus mieste gyvenančios 18–60 metų moterys, kurios savanoriškai sutiko užpildyti anoniminę anketą.
Rezultatai. 46,6 proc. moterų žino, kad pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys yra žmogaus papilomos virusas. Šios moterys daugiau išmano apie Lietuvoje vykdomą patikros programą, palyginti su nežinančiomis apie šį virusą (ŠS = 1,79; 95 proc. PI 1,36–2,36). Nors informacija apie tai, jog žmogaus papilomos virusas yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys, neskatina aktyviau lankytis pas ginekologą, šios moterys dažniau atlieka Pap tepinėlį praėjus metams po pirmųjų lytinių santykių (ŠS = 1,50; 95 proc. PI 1,17–1,93) ir yra linkusios reguliariai pasitikrinti, kaip rekomenduoja prevencijos programa (ŠS = 1,51; 95 proc. PI 1,18–1,95). Skiepytis nuo šio viruso moterys norėtų tik jei išlaidas kompensuotų valstybė (ŠS = 1,36; 95 proc. PI 1,04–1,78).
Išvados. Vilniaus miesto moterų žinios apie žmogaus papilomos virusą kaip pagrindinį gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnį yra nepakankamos – apie tai išmano mažiau nei 50 proc. moterų. Žinios apie ŽPV neskatina moterų dažniau lankytis pas ginekologą. Moterys, kurios žino, kad ŽPV yra vienas rizikos veiksnių, linkusios reguliariai pasitikrinti pas ginekologą, kaip rekomenduoja prevencijos programa. Pastebėta, kad iš nesilankančių pas ginekologą moterų pasiskiepyti norėtų daugiau kaip 70 proc. Tai galėtų reikšti, jog dalis moterų perdėtai vertina vakcinos reikšmę ir neatsižvelgia į reguliaraus tikrinimosi svarbą gimdos kaklelio vėžio, kaip išvengiamo piktybinio naviko, profilaktikai.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas