LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2008 m. 14 tomas Nr. 4


Atsisiųsti PDF formatu

GIMDOS KAKLELIO INTRAEPITELINIŲ POKYČIŲ, ATSIRADUSIŲ DĖL ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO POVEIKIO, PROGRESAVIMO RIZIKOS ĮVERTINIMAS

Gintautas Domža, Živilė Gudlevičienė, Birutė Kazbarienė, Janina  Didžiapetrienė


Elektroninis paštas susirašinėjimui: gintas.do@gmail.com

Reikšminiai žodžiai: gimdos kaklelio vėžys, žmogaus papilomos virusas, biologiniai žymenys, viruso integracija.
Sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje viršija Europos vidurkį ir neturi tendencijos mažėti. Gimdos kaklelio intraepiteliniai pokyčiai iki gimdos kaklelio vėžio progresuoja lėtai (2–12 metų), todėl yra galimybė įgyvendinti  gimdos kaklelio vėžio profilaktikos priemones.
Daugelio autorių nuomone, tam tikri žmogaus papilomos virusų (ŽPV) tipai yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių gimdos kaklelio  vėžiui  vystytis.  Intraepitelinių  gimdos  kaklelio  pakitimų  progresavimą  iki  gimdos  kaklelio  vėžio  atspindi  įvairūs ŽPV  infekcijos biologiniai  žymenys. Biologinių  žymenų  tyrimai  atliekami  trimis pagrindinėmis kryptimis:  genominių  ar epigenominių pažeidimų, susijusių su E6/E7 onkogenų sukeltu chromosomų nestabilumu, pakitusiose gimdos epitelio ląstelėse, tyrimai; genų raiškos pakitusiose epitelio ląstelėse tyrimai; dėl pakitusios viruso onkogenų raiškos atsiradusių baltymų tyrimai. Nustačius specifiškus ir jautrius biologinius žymenis infekcijos progresavimo metu, būtų galima prognozuoti ŽPV išliekamumą ir gimdos kaklelio vėžio riziką, palengvėtų patikra dėl gimdos kaklelio vėžio patologijos, pagerėtų intraepitelinių gimdos kaklelio pakitimų (displazijų) diagnostika ir gydymo taktikos, susijusios su šiais pakitimais, pasirinkimas.

© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas