LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2008 m. 14 tomas Nr. 4


Atsisiųsti PDF formatu

VAIKŲ HEMANGIOENDOTELIOMOS ATVEJAI LIETUVOJE

Kristina Viskontaitė, Lina Ragelienė, Sonata Šaulytė-Trakymienė


Elektroninis paštas susirašinėjimui: viskristina@gmail.com

Reikšminiai žodžiai: hemangioendotelioma,  navikas, chemoterapija.
Hemangioendotelioma (hem – kraujas, angio – kraujagyslė, endothelium – vidinis kraujagyslės paviršius, oma – augimas)  – tai piktybinis navikas, išsivystęs iš kraujagyslių endotelio. Šie navikai būna įvairaus piktybiškumo laipsnio, užima tarpinę vietą tarp hemangiomų ir angiosarkomų. Išskiriami 5 histologiniai naviko variantai: epitelioidinė, kapošiforminė, retikulinė, polimorfinė ir verpstės formos. Hemangioendoteliomų randama odoje, poodyje, kauluose, giliuose minkštuosiuose audiniuose, kepenyse, plaučiuose ir kt. Piktybiniai kraujagyslių navikai yra reti vaikystėje, bet pasižymi labai agresyvia eiga.
Darbo tikslas. Išanalizuoti vaikų hemangioendoteliomos dažnumą Lietuvoje, jos formas, lokalizaciją, pathistologinę diagnostiką,  gydymą ir jo efektyvumą, ligos išeitis.  
Tyrimo medžiaga ir metodai. Atlikta retrospektyvinė gydytų ligonių ligos istorijų duomenų analizė, nagrinėtos Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Onkohematologijos skyriuje 1998‒2007 metais gydytų vaikų, kuriems atlikus pathistologinį tyrimą buvo nustatyta hemangioendoteliomos diagnozė, ligos istorijos.
Rezultatai. Iš viso gydyti 5 pacientai, kuriems atlikus pathistologinį tyrimą buvo nustatyta hemangioendotelioma. Vaikų  amžius diagnozės nustatymo metu buvo nuo 9 mėn. iki 15 metų. Navikų lokalizacija buvo skirtinga: priekiniame tarpuplautyje, stuburo kryžkaulinėje dalyje, kepenyse, pilvo ertmėje, odoje. Naviko histologiniai variantai: epitelioidinis – 2 pacientams, infantilinis – 1, kapošiforminis – 2. Pradinis chirurginis naviko pašalinimas atliktas 1 pacientui. Kiti 4 pacientai gydyti chemoterapija pagal VAIA didelės rizikos protokolą, tačiau 3 ligoniams iš 4 atsakas į pradinę chemoterapiją buvo nepakankamas. Spindulinė terapija (36 ir 50 Gy) taikyta 2 paauglėms, sergančioms epitelioidine hemangioendotelioma, dėl jų palankios lokalizacijos. Antrinė chemoterapija taikyta 2 pacientams pagal VDC/EI schemą ir pagal CYVADIC schemą, bet atsakas buvo blogas, liga progresavo. Mirė 3 vaikai iš 5.
Išvados. 1. Hemangioendotelioma  labai  retai  serga vaikai Lietuvoje. 2. Tai piktybinis, agresyvios eigos navikas, kurį  reikia agresyviai ir gydyti. 3. Jeigu naviko gydyti nesiseka, reikėtų pakartoti pathistologinį tyrimą ir patikslinti diagnozę.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas