LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2012 m. 18 tomas Nr. 4.1


Atsisiųsti PDF formatu

EMBRIONO IR VAISIAUS OSTEOGENEZĖS TYRIMAI (LITERATŪROS APŽVALGA)

Kristina Vrotniakaitė, Rūta Jacevičiūtė, Renata Šimkūnaitė-Rizgelienė, Jolita Zakarevičienė, Dalia Laužikienė, Gražina Drąsutienė


Elektroninis paštas susirašinėjimui: jolita.zakareviciene@mf.vu.lt

Reikšminiai žodžiai: osteogenezė, kaulėjimas, embriono vystymasis, vaisiaus vystymasis.

Žmogaus embriono ir vaisiaus kaulų augimas ir kaulėjimas buvo pradėti tirti dar praėjusio amžiaus pradžioje. Pirmieji tyrimo metodai buvo histologinis tyrimas, skaidrinimas ir radiografija. Šiais laikais kaulėjimo procesai tiriami ir ultragarsu, magnetinio rezonanso tomografija, kompiuterine tomografija, elektronine skenuojančia ir fluorescencine mikroskopija. Embriono ir vaisiaus kaulų kaulėjimo centrų (pirminių ir antrinių) ir kaulėjimo proceso plėtros (sukaulėjusių diafizių ilgio) tyrimai svarbūs klinikinėje praktikoje, teismo medicinoje, paleoantropologijoje ir kt.

Šio straipsnio tikslas – apžvelgti ir palyginti tyrimo metodus, kurie vizualizuoja gemalo ir vaisiaus kaulinį audinį ir įgalina pagal osteogenezės plėtrą ir seką nustatyti ar patikslinti gestacinį amžių, įtarti ar diagnozuoti raidos ydas, nustatyti post mortem embriono ar vaisiaus amžių. Straipsnyje pateikiama trumpa įvairių osteogenezės tyrimo metodų in vivo ir post mortem atsiradimo ir raidos istorija, aptariami šių metodų ypatumai, galimybės, privalumai ir trūkumai. Akcentuotos šiais tyrimo metodais gautų duomenų analizavimo problemos, atsiradusios dėl nedidelių ir fragmentiškų tiriamųjų imčių, kiekvieno iš metodų specifiškumo ar skirtingo „tikrojo“ embrioninio ir gestacinio amžiaus apskaičiavimo.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas