LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2012 m. 18 tomas Nr. 4.2


Atsisiųsti PDF formatu

ANKSTYVŲ ARTERIOVENINIŲ JUNGČIŲ TROMBOZIŲ IŠSIVYSTYMO HEMODIALIZUOJAMIEMS PACIENTAMS RIZIKOS VEIKSNIŲ NUSTATYMAS

Sandra Beržanskytė, Tomas Strainys, Laurynas Rimševičius, Marius Miglinas


Elektroninis paštas susirašinėjimui: sandra_berzanskyte@yahoo.com

Reikšminiai žodžiai: kraujagyslinė jungtis, lėtinė hemodializė, arterioveninė jungtis, ankstyva trombozė.

Tyrimo tikslas. Nustatyti ir įvertinti ankstyvų arterioveninių jungčių trombozių išsivystymo hemodializuojamiems pacientams atvejų dažnį ir rizikos veiksnius.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Retrospektyviai išanalizuoti pacientų, kuriems 2011–2012 m. VULSK Nefrologijos ir urologijos centre buvo atliktos arterioveninių jungčių suformavimo operacijos (n = 105), medicininiai duomenys. 92 iš jų pateko į galutinę analizę. Operacijos suskirstytos į 2 grupes pagal arterioveninės jungties būklę per pirmą mėnesį: pirmą grupę sudarė gerai funkcionuojančios arterioveninės jungtys, antrą – ankstyvos (per pirmąjį mėnesį išsivysčiusios) arterioveninės jungties trombozės. Buvo lyginti abiejų grupių pacientų demografiniai (lytis, amžius) ir klinikiniai duomenys: inkstų nepakankamumo priežastis, hiperlipidemija, aterosklerozė, arterinė hipertenzija, išeminė širdies liga, cukrinis diabetas, ankstesnių arterioveninių jungčių išeitys, arterioveninės jungties lokalizacija (radiocefalinė, brachiocefalinė ir kt.), operacijos technika („galas–galas“, „šonas–galas“, „šonas–šonas“), operavusio gydytojo specialybė (urologas, angiochirurgas), kraujagyslių būklė operacijos metu.

Rezultatai. Ankstyvų arterioveninių jungčių trombozių dažnis buvo 31,5 proc. Lyginant abi tiriamųjų grupes paaiškėjo, kad inkstų nepakankamumo priežastis, paciento amžius, lytis, arterioveninės jungties lokalizacija, operavusio gydytojo specialybė, operacijos technika, cukrinis diabetas ir ankstesnės arterioveninių jungčių komplikacijos didesnės įtakos ankstyvųjų trombozių išsivystymui neturėjo (p > 0,05). Trombozių dažnis statistiškai reikšmingai buvo susijęs su hiperlipidemija (n = 22 (75,9 proc.); p < 0,05), ateroskleroze (n = 19 (65,5 proc.); p < 0,05), išemine širdies liga (n = 23 (79,3 proc.); p < 0,05). Taip pat ankstyvos arterioveninės jungties trombozės dažniau išsivystė pacientams, kurių kraujagyslės operacijos metu buvo vizualiai pakitusios (siauros, kalcifikuotos, pažeistos aterosklerozės) (n = 19; 65,5 proc.).

Išvados. Pagrindiniai ankstyvų arterioveninių jungčių trombozių atsiradimo rizikos veiksniai buvo hiperlipidemija, aterosklerozė ir išeminė širdies liga. Vizualiai pakitusios kraujagyslės, rastos arterioveninių jungčių formavimo metu, taip pat susijusios su didesne trombozių rizika.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas