LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2012 m. 18 tomas Nr. 4.2


Atsisiųsti PDF formatu

SU LATENCIJA SUSIJUSIO GENO VAIDMUO HERPES SIMPLEX VIRUSO LATENCIJOS REAKTYVACIJOS CIKLE

Eglė Aukštuolienė, Arvydas Ambrozaitis, Göran Friman, Daiva Bartkevičienė, Jonas Blomberg


Elektroninis paštas susirašinėjimui: egle.aukstuoliene@gmail.com

Reikšminiai žodžiai: herpes simplex virusas, latencijos reaktyvacijos ciklas, su latencija susijęs transkriptas.

Herpes simplex virusas yra vienas dažniausių žmonių infekcinių patogenų. Herpes simplex 1 ir 2 tipo virusas sukelia recidyvuojančią lūpų ir lytinių organų herpetinę infekciją. Po pirminės infekcijos virusas lieka latentinės būklės sensoriniuose neuronuose, kur gali reaktyvuotis ir sukelti ligos atkryčius. Latencijos reaktyvacijos ciklas susideda iš 3 etapų: latencijos įtvirtinimo, latencijos palaikymo ir reaktyvacijos. Herpes simplex viruso latenciją ir reaktivaciją kontroliuoja su latencija susijęs genas, kurio transkriptas, su latencija susijęs transkriptas, yra vienintelis genas, gausiai transkribuojamas latencijos metu.

Su latencija susijęs transkriptas atlieka kelias funkcijas: slopina herpetinės infekcijos ūmios fazės genus (ICP0, ICP4, ICP34.5), skatindamas neaktyvaus heterochromatino susidarymą ant šių genų promotrių; inhibuoja neuronų apoptozę, lemia latencijos įsitvirtinimą tam tikro tipo neuronuose. Apoptozės slopinimo funkcija koreliuoja su spontanine reaktyvacija.

Herpes simplex infekcija neišgydoma. Dabartiniai priešvirusiniai vaistai negali sunaikinti latentinės infekcijos rezervuaro, todėl supratimas, kaip su latencija susijęs transkriptas lemia latenciją ir reaktyvaciją, galbūt padėtų kontroliuoti ar net išgydyti latentinę herpes simplex infekciją.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas