LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2013 m. 19 tomas Nr. 3


Atsisiųsti PDF formatu

ENDOKRININIŲ SUTRIKIMŲ SĄSAJOS SU SAVIŽUDIŠKU ELGESIU (LITERATŪROS APŽVALGA)

Aušra Seibutytė, Saulius Grigonis, Alvydas Navickas, Vita Danilevičiūtė


Elektroninis paštas susirašinėjimui: seibutyte.a@gmail.com

Reikšminiai žodžiai: endokrinologija, savižudiškas elgesys, biopsichosocialinė paradigma.

Straipsnio tikslas. Remiantis naujausiomis mokslinėmis publikacijomis, nustatyti endokrininės patologijos ir savižudiško elgesio sąsajas, paskatinti medikus žvelgti į endokrinine liga sergantį pacientą per biopsichosocialinę paradigmą.

Metodologija. Naujausios mokslinės publikacijos anglų kalba buvo atrinktos „PubMed:MEDLINE“ informacinėje bazėje, naudojant raktinius žodžius: endokrininės ligos ir savižudiškas elgesys, hormonai ir psichikos ligos, biopsichosocialinė paradigma. Atlikta aktualiausių 50-ties straipsnių analizė.

Diskusija. Tarptautinėje ligų klasifikacijoje pateikiama per 40 endokrininių ligų, o apie sąsają su savižudišku elgesiu rasta publikacijų su penkiomis hormonų sistemomis, kurioms sutrikus pasireiškia psichosocialiniai ir somatiniai simptomai bei padidėja savižudybės rizika: gliukozės koncentracijos reguliavimo, skydliaukės, prieskydinių liaukų, antinksčių žievės bei reprodukcinė. Analizuojama požiūrio į lėtine liga sergantį pacientą problematika bei keitimo svarba.

Išvados. Dažniausi moksliniai tyrimai įrodo cukrinio diabeto, pagumburio-hipofizės-antinksčių ašies bei reprodukcinės sistemos hormonų sutrikimų ryšį su suicidiniu elgesiu. Sergant endokrininėmis ligomis, net 80 proc. pacientų turėtų būti gydomi kartu su psichiatru, psichologu, socialiniu darbuotoju, tuomet būtų realizuotas biopsichosocialinis gydymo modelis. Ruošiant endokrinologus (ir kitus fizinės sveikatos specialistus), galėtų būti vykdomi savižudybių prevencijos mokymo ciklai. Tai pagerintų savalaikį savižudiško elgesio diagnozavimą, sumažintų pacientų patiriamą didžiulį psichinį skausmą ir užtikrintų kryptingą pagalbą sergantiems endokrininėmis ligomis žmonėms.


© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas