LT  |  EN
Paieška    

Ketvirtinis žurnalas medikams
 
apie mus | redaktorių kolegija | naujausias numeris | archyvas | autoriams | kontaktai

Medicinos teorija ir praktika 2015 m. 21 tomas Nr. 2.2


Atsisiųsti PDF formatu

ŠLAPIMO TAKŲ AKMENŲ CHEMINĖS SUDĖTIES PRIKLAUSOMYBĖ NUO AKMENS TANKIO HAUNSFILDO VIENETAIS KOMPIUTERINĖJE TOMOGRAFIJOJE

Artūras Vinikovas, Austėja Virbickaitė, Ramūnas Tyla, Jonas Anužis, Dileta Rutkauskaitė, Arūnas Želvys


Elektroninis paštas susirašinėjimui: ramunas.tyla@santa.lt

Reikšminiai žodžiai: kompiuterinė tomografija, šlapimo rūgšties akmenys, Haunsfildo vienetai, ne uratiniai akmenys, ekstrakorporinė smūginės bangos litotripsija (ESBL).
Tikslas. Šlapimo takų akmenligė tampa vis dažnesne liga, ypač Vakarų šalyse. Akmenis sudarantys skirtingi cheminiai junginiai yra nevienodo tankio ir kietumo, todėl akmens sudėtis turi didelę reikšmę parenkant gydymo planą. Gydymo pasirinkimui taip pat reikšmingi yra akmens vieta ir dydis. Šio tyrimo tikslas – retrospektyviai ištirti šlapimo takų akmenų tankį in vivo, atliekant kompiuterinę tomografiją ir matuojant
Haunsfildo vienetais (HV) bei palyginti su biochemine analize, atlikta infraraudonųjų spindulių  pektrometrija.
Metodai. Nuo 2010 iki 2014 m. 99 pacientams, kuriems įtariama šlapimo takų akmenligė, buvo atliekama kompiuterinė tomografija. Patyręs radiologas, kuris neturėjo duomenų apie akmenų cheminę sudėtį, retrospektyviai peržvelgė ir išanalizavo akmenų tankį Haunsfildo vienetais. Rezultatai buvo palyginti su gauta biochemine analize infraraudonųjų spindulių spektroskopija.
Rezultatai. Iš 99 tirtų akmenų 57 buvo kalcio oksalato akmenys (57,6 proc.), 11 – struvito (11,1 proc.), 19 – grynos šlapimo rūgšties (19,2 proc.) ir 12 – kalcio oksalato bei šlapimo rūgšties akmenų (12,1 proc.). Patikrinus rezultatus, naudojant ANOVA palyginimą, buvo nustatyta, kad skirtingos cheminės sudėties akmenų tankiai nėra reikšmingai susiję. Naudojant nepriklausomų imčių t testą nustatyta, kad grynos šlapimo rūgšties akmenų tankis statistiškai reikšmingai skiriasi nuo kitą cheminę sudėtį turinčių akmenų (p < 0,001), tačiau pritaikius logistinę regresiją nustatyta, kad šis kompiuterinės tomografijos tankis yra nepakankamai patikimas prognozinis veiksnys.
Išvados. HV dydis reikšmingai skiriasi tarp grynos šlapimo rūgšties ir kitą cheminę sudėtį turinčių akmenų, tačiau HV dydis nėra patikimas rodiklis, norint nustatyti akmens cheminę sudėtį. Taip pat HV dydis nėra patikimas nuspėjantysis rodiklis, diferencijuojant grynos šlapimo rūgšties akmenis nuo kitą cheminę sudėtį turinčių akmenų.DOI: 10.15591/mtp.2015.024
Pateikta: 2015 m. sausio 15 d.
Priimta: 2015 m. vasario 26 d.
© 2018 Medicinos teorija
ir praktika

SL 1747
ISSN 1392-1312
Redakcijos adresas:
„Medicinos teorija ir praktika”
V. Grybo g. 32
10318 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 ~ 5) 247 6309
El. paštas

Programavimas: www.mikrospektras.lt - interneto svetainių kūrimas